קורס תכלס תסריטאות
"קורס-תכלס: תסריטאות" הוא קורס אינטנסיבי בו אני מלמד לא רק כל מה שצריך לדעת בשביל לכתוב תסריט לסרט או סדרה אלא גם איך התעשייה עובדת ואיך כדאי לכם לממש את הרעיון שלכם. 
ראו פירוט והרשמה למטה

"כשלמדתי בסם שפיגל הקורס של ב.י היה השיעור הזה שאף אחד לא מבריז ממנו, לא משנה מה. לא רק בגלל מה שלמדנו שם, אלא בגלל איך שלמדנו שם. בדרך כלל תלמידי קולנוע נוטים להיות מיוסרים לאללה, אבל שם פשוט היה כיף. " (איילת גונדר - תסריטאית ויוצרת "כיפת ברזל" ו"להעיר אריות" שגם מבוסס על ספרה זוכה הפרסים)הקורס מתקיים במהלך של יומיים אינטנסיביים במיוחד בין השעות 9:00 -16:30

הנחה לחברי איגוד וסטודנטים שלי מהעבר

הקורס הבא יתקיים ב- 31.10-1.11 2019 (ימי ה'-ו')
(מרכז שביט, רמת גן) 
למעוניינים, השאירו פרטים בטופס פה למטה ואחזור אליכם כחודש לפני מועד הקורס

לוז קורס-תכלס: תסריטאות

יום 1 – 

8:30-9:00 התכנסות

9:00-10:45 איך עובדת התעשייה?
לפני האמנות יש את המציאות. מי מחליט מה יופק? מה התהליך ומי הכוחות הפועלים בשוק? מקצוענות זה לדעת את השוק שבו אתם פועלים

10:45-11:00 הפסקונת

11:00 – 12:00 פרמיס וחיות אחרות
סינופסיס, לוגליין, וונליינר, פרמיס ותמה הן לא סתם מילים לועזיות אלא הבסיס לכל הסרטים והסדרות הגדולות, נלמד מה הם וחוץ מכלים יעילים איך לכתוב אותם, גם מה חשוב במיוחד ללקטורים שיחליטו אם לאשר את תקציב הפיתוח שלכם או שלא. 

12:00 – 12:45 חשיבות הגיבור ובניית דמויות
תתפלאו כמה כותבים שוכחים את המובן מאליו – את הגיבור. נתמקד במה נחוץ בשביל שהוא או היא או הם יובילו את הסיפור שלכם, ונעשה בדיקה פשוטה איך תדעו שאתם עם הגיבור הנכון. 

12:45 – 13:15 הפסקת צהריים

13:15 – 14:15 סינופסיס ומסמך הגשה לסרט קולנוע
סינופסיס הוא מסמך קריטי שמתחיל בדרך כלל את כל תהליך הכתיבה וגם יכול כבר להשיג לכם מימון לפיתוח וכתיבת התסריט המלא. כתיבת הסינופסיס הוא אמנות שנלמד בשיעור זה, ממבנה שלוש המערכות, דרך מתודות אחרות לכתיבת תקציר ועד מסמכים נלווים כמו הצהרת כוונות וסינופסיס מורחב. 

חמש דקות הפסקה

14:15 – 15:30 תקציר ופיתוח סדרת טלוויזיה
פיתוח סדרה על ידי הערוצים הוא אופרציה שונה לחלוטין מכתיבת תקציר לקולנוע ולכן נתמקד בזה? מה צריך בשביל להחזיק עונה אחת? האם צריך עונה שניה או שלישית? וכמה תסריטאים הם בדרך כלל רוצים שיהיו מעורבים בתהליך? נלמד את שיטת העבודה הנהוגה בטלוויזיה לפיתוח סדרה כיום.

15:30 – 15:45 הפסקונת

15:45 – 16:30 פיצ'ינג ומסלולי פיתוח ומה הם אומרים
מה עושים כשכבר יש סינופסיס ביד והאם אפשר להשיג לזה מימון? ולמי מותר לספר על הרעיון שלנו ולמי כדאי? חלק מכם כבר בטח נמצאים בשלב הזה ונפרט את האפשרויות. 


יום 2 – 

8:30-9:00 התכנסות

9:00 – 9:45 – איך כותבים טריטמנט?
בין הסינופסיס לתסריט המלא יש טריטמנט שהוא שלב ביניים קריטי שהוא גם זה שעליו מקפידים המפיקים והמשקיעים. בשלב הזה גם נעשות הכי הרבה טעויות שמפילות את הפרוייקט. נלמד איך לעבור את זה בהצלחה. 

9:45 - 10:45 – איך כותבים בפורמט תסריט?
תסריט מקצועי נכתב על פי כללים ברורים. האם כדאי להשקיע ולקנות את תוכנת דיאלוג? מה היתרונות שלה? נלמד אותם כמו גם שימוש במסמך מעוצב פשוט יותר וחינמי ונראה מה מתאים לכל אחד.  

10:45-11:00 הפסקונת

11:00 – 12:45 שלושת המרכיבים של כתיבת תסריט
נלמד מה המינון הנהוג בכל ז'אנר בין רגעים קולנועיים, תיאורי אקשן ודיאלוגים. במיוחד נתמקד בדיאלוגים מאחר ובכל הז'אנרים הם חזקתו הבלעדית של התסריטאי ומי שכותב דיאלוגים טובים יגדיל את סיכוייו למצוא לו עבודה כתסריטאי. 

12:45 – 13:15 הפסקת צהריים

13:15 –15:00 מיקומו של התסריטאי בשרשרת המזון
תסריטאי, כמו סופר, כותב לבד, אבל שלא כמו סופר הוא פועל בעולם של יצירה קבוצתית וצריך להתנהל על מול מפיק, קרנות, מימון, במאי, חוזה, סוכן, תמלוגים ועורך תסריט. נלמד על כולם אם כי לא בהכרח בסדר הזה.

15:00 – 15:15 הפסקונת

15:15 – 16:00 - טעויות של מתחילים ושאלות ספציפיות
בעשרים שנה היו לי הרבה טעויות. בוא ללמוד מהניסיון שלי ותחסכו זמן.

אני נשאר במתחם בהפסקות ובין לבין וזמין לכל שאלה אישית שיש לכם על הפרוייט שלכם. 

"עבודת הכתיבה יחד עם ערן היא חוויה מדהימה. הוא רואה ומבין את המכניקה העדינה של עבודת התסריטאות ויודע לא רק להצביע בדיוק היכן הבעיות, אלא גם איך לפתור אותן. הוא עורך תסריט שמדבר ונושם קולנוע הוליוודי, הוא עורך התסריט האולטימטיבי ובלעדיו אבוללה לא היה אבוללה״ - יוני גבע, תסריטאי ובמאי סרט הילדים המצליח "אבוללה"  

עלות הקורס: 1200ש"ח בלבד ליומיים
(הנחה מיוחדת לחברי איגוד ולסטודנטים שלי מהעבר)

"ערן הוא פרטנר מושלם לתהליכי פיתוח, פיצוח וכתיבה. מדובר ביוצר מנוסה בעל דמיון ומעוף, סטורי-טלר אמיתי שמבין דמויות ומבנה (וגם אילוצי הפקה), ויודע מה עובד מתי ולמה. הדיאלוג הפורה בין שתי אונות המוח שלו (האנליטית והיצירתית) הוליד מקצוען שתענוג לעבוד איתו..." - רונית ויס-ברקוביץ, תסריטאית ויוצרת "מרחק נגיעה", "עניין של זמן" ועוד. 


שאלות ותשובות:

איך אפשר ללמוד כל מה שיש לדעת על תסריטאות ביומיים?
אמנם ברוב המקומות לומדים תסריטאות במשך מספר חודשים עד שנתיים, אבל מדובר על תהליך למידה שבו בוחרים אנשים שרוצים לפתח קריירה כתסריטאים ולא במי שממוקד בלהרים סרט או סדרה ספציפיים. לרוב הם מגיעים אל הרעיון שלהם רק בסוף ההכשרה. לא כזה הוא המקרה כשיש למישהו רעיון מגובש לסרט או לסדרה. כאן כבר יש לו את הסיפור ואת הדמויות וכל מה שנחוץ לו או לה זה האיך. ואת האיך הטכני אפשר ללמוד הרבה יותר מהר. עובדה שהסדנה המפורסמת של רוברט מקי מתרחשת במהלך סופשבוע אחד. זה גם המודל שלי. 

למי מיועד הקורס?
למי שיש לו כבר רעיון מגובש בראש או על הנייר לתסריט לסרט או לסדרת טלוויזיה ומחפש דרך מהירה ויעילה ללמוד את הדרישות המקצועיות והטכניות על מנת לסיים תסריט מלא ומסמך הגשה, וללמוד למי לפנות על מנת להפוך את התסריט הזה לסרט או סדרת טלוויזיה.

האם התכנים של הקורס הם כמו התכנים של הבלוג?

לא. אחרת לא הייתי עושה את הקורס. בבלוג כתוב הבסיס והוא נועד לשרת את כולם ובצורה חופשית. הקורס מוסיף על הבסיס את הדברים הבאים:
  • תמונת מצב עדכנית של התעשייה, מה מחפשים כרגע, איפה ואיזה רעיונות יש להם סיכוי יותר טוב. 
  • איך עובד מודל המימון של סרטים בקרנות ובכלל
  • איך צריך להיות כתוב מסמך הגשה לסרט או לסדרה
  • דוגמאות שאני מראה לחוזים אמיתיים שנחתמו
  • פיתוח וכתיבה לטלוויזיה על הז'אנרים השונים ובכלל איך עובד עולם הטלוויזיה
  • פרקטיקה גבוהה יותר כולל דוגמאות של כתיבת סינופסיס וסצנות בתסריט מלאהאם הקורס שלך יכול להחליף קורס תסריטאות רגיל?
המטרה שלי היא שאנשים שיסיימו את הקורס יגידו "למדתי ביומיים יותר ממה שלמדתי בקורס או תואר שלם בתסריטאות" אז התשובה לשאלה היא כן אבל זה בתנאי שיש לכם רעיון מגובש לסרט או סדרה. אם אתם לא יודעים איזה סרט או סדרה אתם רוצים לכתוב ואתם רוצים ללמוד ממש את הבסיס של איך לכתוב דיאלוג או מה זה בכלל עלילה ואז לראות מה תחליטו לכתוב, אז הקורס הזה לא יתאים לכם. 

חלק ממטרת הקורס שלי היא גם לתת פתרון יותר זול ואפקטיבי לאלו שיש להם רעיון ברור שאותו הם רוצים לכתוב. סדנת תסריטאות או לימודי תסריטאות במקומות הקיימים מתעסקים הרבה בתרגולים לא רלוונטיים לפרוייקט שלכם וכוללים זמן רב המוקדש להקראה של תרגולים של חבריכם לכיתה (שלא בהכרח מעניינים אתכם). הם עולים כ-3000 ש"ח לקורס ולא כוללים את הוצאות הנסיעות הכרוכות בהגעה ל12 מפגשים או יותר ולפי ניסיוני, לא לומדים בהם יותר ידע מאשר במה שאני מציע.

אני בוגר של קורס או בית ספר לקולנוע בתסריטאות אבל מתקשה לסיים את התסריט שלי. האם הקורס יכול לעזור לי?
אני חושב שכן. בין אם שכחת את מה שלימדו אותך או שעבר זמן מאז הלימודים, הקורס הוא זריקת מיקוד לכל מה שחשוב בכתיבת תסריט אבל לא רק. בקורס אני גם מסביר איך עובדת התעשייה ומה צריך בשביל להגשים את הפרוייקט שלכם. אלו דברים שברוב המוסדות לא לומדים אותם כלל. ויכול להגיד כבר לאחר ניסיון של כמה וכמה משתתפים שבאו כבוגרים של קורסים ואמרו שלמדו מלא דברים שלא למדו קודם. 

האם אתה מלמד גם פיתוח של סדרת טלוויזיה?
כן. ההליך דומה בדברים מסוימים לכתיבת סרט ושונה בדברים אחרים. במהלך השיעורים אני מתייחס לשני סוגי היצירה.

האם באמת נלמד איך לכתוב תסריט ביומיים?
כן, אבל רק בשביל להיות ברור, ביומיים נלמד כל מה שצריך לדעת בשביל לכתוב תסריט ומה לעשות איתו אחר כך, אבל זה לא אומר שאחר כך תוכלו לכתוב את התסריט ביומיים בלבד....

הרעיון שלי הוא קומי, האם הקורס הזה מתאים לי?
קומי זה תמיד טוב, במיוחד בישראל. לכל ז'אנר, קומי, רומנטי או אימה למשל, יש דגשים משלו, אבל לכולם יש גם עקרונות דומים בבניית הסיפור, הגיבורים והתפתחויות העלילה ובהם אתמקד במהלך הקורס. עם זאת, יהיו דגשים לכתיבה קומית בקומדיות או סיטקומים. מאחר וזה תחום שאני עוסק בו. 

האם אתה גם מלמד איך למכור את התסריט שלנו לחו"ל?
כן, אם כי אני תמיד עונה למי שרוצה למכור ישירות לחו"ל את אותה תשובה. יש שתי דרכים לעשות זאת, האחת היא לנסוע להוליווד, לכתוב באנגלית ולהצליח שם. השניה היא להצליח פה ואז לרכב על ההצלחה ולנסות ולדחוף אותה שם. על הדרך השניה אני מרחיב בקורס. 

איך מתבצע התשלום?
במספר דרכים:
העברה בנקאית - דרך מועדפת כי היא לא כרוכה בעמלה לאף אחד (פרטים להעברה ישלחו בעת ההרשמה). 
מזומן - בתיאום של תשלום מראש לפני הקורס

מחזור אוגוסט 2019 הסתיים בהצלחה!
מחזור מרכז פברואר 2019 הסתיים בהצלחה!

מחזור מרכז אוקטובר 2018 הסתיים בהצלחה!

מחזור מרכז יולי 2018 הסתיים בהצלחה!
(אבל שכחתי לצלם תמונה....)

מחזור מרכז ינואר 2018 הסתיים בהצלחה!

מחזור מרכז נוב' 2017 הסתיים בהצלחה!